Podziel się

3 kroki do lepszej wydajności na hostingu WordPress


Hosting WordPress powstał z myślą o zwiększeniu wydajności stron na WordPressie. Przedstawiamy rekomendowane przez nas kroki, które warto wdrożyć, aby zmaksymalizować wydajność strony na WordPress, utrzymywanej w ramach tej usługi.


Hosting WordPress a wydajność

Na kontach hostingowych w ramach usługi hosting WordPress zainstalowaliśmy serwer LiteSpeed Enterprise z modułem LSCache, który zapewnia znacznie większą wydajność niż Apache czy Nginx.
Jako użytkownik – w łatwy sposób możesz uruchomić Memcached lub Redis – mechanizmy cachowania obiektowego, służące do przechowywania wyników zapytań do bazy danych. W efekcie uzyskasz znacznie szybszy dostęp do zapisanych danych i szybsze otwieranie strony.
Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo strony i uchronić się przed atakami DDoS możesz jednym kliknięciem, bez konieczności zakładania dodatkowego konta, dodać stronę do Cloudflare

Hosting WordPress Wzrost wydajności

Wykonaliśmy testy wydajnościowe mechanizmem Siege, które wykazały, że ta sama strona w ciągu 30 sekund, przed włączeniem wskazanych w tym artykule rozwiązań, obsługuje niecałe 500 użytkowników, podczas gdy po skonfigurowaniu zgodnie z poniższymi wytycznymi, w tym samym czasie, aż 32 tysiące!

Uruchamiamy wtyczkę LiteSpeed Cache

Aby w pełni wykorzystać w WordPressie możliwości serwera LiteSpeed jego twórcy przygotowali wtyczkę LiteSpeed Cache, która jest dostępna bezpłatnie w repozytorium WordPressa.
Za cache strony odpowiada moduł LSCache po stronie serwera, a dzięki wtyczce LiteSpeed Cache do WordPressa będziesz w stanie zarządzać jego ustawieniami. Dodatkowo wtyczka pozwala zoptymalizować stronę aby jeszcze szybciej się wczytywała.

Po zalogowaniu do strony na WordPressie przechodzimy do Wtyczki -> Dodaj nową. W oknie wyszukiwania wpisujemy LiteSpeed Cache i klikamy Zainstaluj teraz, a następnie Włącz wtyczkę.

 

 

Przechodzimy do LiteSpeed Cache -> Ustawienia główne i na karcie Główne upewniamy się, że Włącz LiteSpeed Cache jest ustawione na Włącz. Wtyczka jest już domyślnie skonfigurowana i od tego momentu strona będzie serwowana z cache.

 

Redis – konfigurujemy cache obiektowy

Rekomendujemy wykorzystanie rozwiązania Redis – mechanizmu cache’owania obiektowego. Pozwoli on znacznie zmniejszyć obciążenie bazy danych i jeszcze bardziej przyspieszy wczytywanie Twojej strony.

W tym celu musimy wykonać kilka prostych kroków:

 1. Uruchamiamy serwer Redis
 2. Zapisujemy dane konfiguracyjne
 3. Wpisujemy je w odpowiednie pola w mechanizmie obsługi Redis na stronie – w tym wypadku omawianej wtyczce.

Logujemy się do panelu Direct Admin w linuxpl.com aby pobrać dane hosta, port i hasło do Redisa. W sekcji Zaawansowane opcje klikamy na link Konfiguracja Memcached i Redis.

 

Konfiguracja Redis

 

W sekcji Redis Server upewniamy się, że dostęp do serwera Redis jest Włączony. Jeśli nie jest, to klikamy Włącz serwer. Następnie klikamy w Parametry połączenia serwera Redis.

 

Uruchamianie Redis

 

Kopiujemy host do połączeń (a), numer portu (b) oraz hasło (c), a następnie wstawiamy je w odpowiednie miejsca w ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache wg instrukcji opisanej poniżej.

 

Ustawienia Redis w Direct Admin

 

W ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache musimy rozwinąć dodatkowe opcje. W tym celu klikamy w zielony przycisk Wyświetl zaawansowane opcje. Wyświetlą nam się dodatkowe karty.

Przechodzimy do karty Zaawansowane, gdzie znajdziemy ustawienia Memcached i Redis. Na hostingu WordPress zainstalowany jest zarówno Memcached, jak i Redis, także możemy wybrać dowolny z nich. My jednak polecamy skorzystać z Redis.

W sekcji Pamięć podręczna obiektów klikamy Włącz. Następnie w sekcji Metoda ustawiamy Redis. Wypełniamy pola Host (a), Port (b) i Hasło (c) skopiowane wcześniej z panelu Direct Admin.

 

 

Włączamy ustawienia Trwałe połączenie, Pamięć podręczna panelu administratora oraz Zapisuj dane tymczasowe.

Zapisujemy dane i sprawdzamy w sekcji Stan czy pole Test połączenia ma status Powiodło się. Jeśli status jest inny, należy w Direct Adminie wyłączyć i ponownie włączyć serwer Redis.

Podpinamy domenę pod CloudFlare

W panelu Direct Admin możesz łatwo dodać domenę do Cloudflare. Robi się to jednym kliknięciem, a zapewni to dodatkową ochronę przed atakami DDoS oraz może mieć pozytywny wpływ na przyspieszenie ładowania strony.

W Direct Admin, w sekcji Zaawansowane opcje, klikamy w link Integracja z Cloudflare.

 

Cloudflare

 

Następnie wystarczy tylko kliknąć w przycisk Rozpocznij. Proces podpięcia domeny pod Cloudflare odbędzie się automatycznie. Uwaga, obecnie Cloudflare nie działa dla subdomen.

Gotowe – Twoja strona powinna działać wyraźnie szybciej!

W razie pytań dotyczących konfiguracji WordPress – zapraszamy, nasz zespół chętnie pomoże we włączeniu opisanych funkcji.

Jeśli jeszcze nie korzystasz ze specjalistycznego hostingu WordPress – wypróbuj go całkowicie bezpłatnie!

Komentarze (17)


 1. Jacek, jak przy włączaniu każdej wtyczki do optymalizacji/ cache coś się może wysypać na stronie np. po połączeniu skryptów js, także wszystko zależy od ustawień. Polecam przetestować w środowisku testowym (nagraliśmy webinar o tym jak stworzyć stronę testową, który jest dostępny pod adresem: linuxpl.com/webinary). Integracja z Cloudflare może pozytywnie wpłynąć na prędkość ładowania strony, co jest jednym z wielu czynników branych pod uwagę w rankingu.

 2. Dobry wieczór

  Przy próbie włączenia wtyczki wyświetla się komunikat:

  Wtyczka zwróciła 243 niespodziewanych znaków podczas włączania.

  Włączałem ją również przy wyłączonych wszystkich innych wtyczkach, ale nic to nie zmieniło. Co może być powodem i jak można problem rozwiązać?

 3. Marcin, pierwszą rzeczą którą warto byłoby zrobić to odinstalować wtyczkę i zainstalować ją ponownie, może powstał jakiś błąd podczas instalacji. Jeśli problem nadal będzie występować to warto spróbować zainstalować wtyczkę https://wordpress.org/plugins/debug-plugin-activation-errors, która powinna nam powiedzieć, w którym konkretnie pliku szukać tego problemu. Możesz później wkleić tu, w komentarzu, opis, który zwróci wtyczka i postaram się dalej pomóc.

 4. Odinstalowanie i ponowna instalacja to były pierwsze rzeczy, które zrobiłem. 🙂
  Wyłączyłem też pozostałe wtyczki i spróbowałem wtedy – bez zmian.

  Spróbuję tej wtyczki, którą polecasz i zgłoszę się po dalszą pomoc.
  Pozdrawaiam

 5. Przepraszam, że komentarze jeden pod drugim, ale mam komunikat:

  The Issues Causing „unexpected output” are:

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in […]/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/admin/litespeed-cache-admin-settings.class.php on line 1062

 6. Hej Marcin, może to być jeszcze jakiś konflikt z motywem. Można to przetestować zmieniając motyw na domyślny np. twentyseventeen i zobaczyć czy ten komunikat nadal występuje. Z tym, że polecam zmienić motyw na stronie testowej tzw. staging – jeśli nie wiesz jak postawić taką stronę testową to polecam Ci mój webinar „Jak stworzyć testową wersję strony WordPress”, który znajdziesz tutaj: https://linuxpl.com/webinary/.

  Inną rzeczą, którą jeszcze możesz sprawdzić to jaka wersja PHP jest uruchomiona na serwerze. Najlepiej aby była to wersja 7.2 (możesz to zmienić w panelu Direct Admin).

  Upewnij się także, że wszystko na stronie jest zaktualizowane do najnowszych wersji, tzn. sam WordPress, wszystkie wtyczki i używany motyw.

  Ostatecznie najlepiej napisać do supportu wtyczki tutaj na stronie repozytorium: https://wordpress.org/support/plugin/litespeed-cache/.

  Tutaj np. ktoś miał podobny problem do Twojego i otrzymał pomoc od twórców wtyczki: https://wordpress.org/support/topic/invalid-argument-supplied-for-foreach-113/

 7. Heh, po kolei

  Motyw zmieniłem, ale efektu nie było
  Odinstalowałem wszystkie pozostałe pluginy – też bez skutku
  PHP używam od kilku dni w wersji 7.2. W każdym razie używałem już tej wersji zanim zainstalowałem Litespeed.
  Wszystkie elementy miałem zaktualizowane.

  Pozostaje fajtycznie zgłosić się do supportu, choć z moim angielskim… 😉
  W każdym razie dziękuję za pomoc 🙂

 8. Cześć,

  włączyłem na serwerze Redis. Skopiowałem też do wtyczki dane (host, hasło, port). Ale we wtyczce w sekcji Stan mam taki monit: Rozszerzenie Redis : Wyłączony . W jaki sposób to włączyć?

 9. Serdecznie dziękuję za pomoc. Okazało się, że błąd pojawił się po ostatniej aktualizacji (nie tyko u mnie). Support zadziałał błyskawicznie – dzisiaj pojawiła się łatka i już działa. Mogę już konfigurować… ale najpierw kolejny webinar 🙂

  Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

 10. Marcin, cieszę się, że udało się rozwiązać ten problem. Do zobaczenia na webinarach 🙂

  Manx, spróbuj jeszcze raz w Direct Adminie wyłączyć i następnie włączyć Redisa. A w ustawieniach wtyczki upewnij się, że w sekcji Pamięć Podręczna Obiektów jest ustawione Wł.

Odpowiedz

Adres email nie będzie opublikowany.

*