3 kroki do lepszej wydajności na hostingu WordPress


Hosting WordPress powstał z myślą o zwiększeniu wydajności stron na WordPressie. Przedstawiamy rekomendowane przez nas kroki, które warto wdrożyć, aby zmaksymalizować wydajność strony na WordPress, utrzymywanej w ramach tej usługi.


Hosting WordPress a wydajność

Na kontach hostingowych w ramach usługi hosting WordPress zainstalowaliśmy serwer LiteSpeed Enterprise z modułem LSCache, który zapewnia znacznie większą wydajność niż Apache czy Nginx.
Jako użytkownik – w łatwy sposób możesz uruchomić Memcached lub Redis – mechanizmy cachowania obiektowego, służące do przechowywania wyników zapytań do bazy danych. W efekcie uzyskasz znacznie szybszy dostęp do zapisanych danych i szybsze otwieranie strony.
Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo strony i uchronić się przed atakami DDoS możesz jednym kliknięciem, bez konieczności zakładania dodatkowego konta, dodać stronę do Cloudflare

Hosting WordPress Wzrost wydajności

Wykonaliśmy testy wydajnościowe mechanizmem Siege, które wykazały, że ta sama strona w ciągu 30 sekund, przed włączeniem wskazanych w tym artykule rozwiązań, obsługuje niecałe 500 użytkowników, podczas gdy po skonfigurowaniu zgodnie z poniższymi wytycznymi, w tym samym czasie, aż 32 tysiące!

Uruchamiamy wtyczkę LiteSpeed Cache

Aby w pełni wykorzystać w WordPressie możliwości serwera LiteSpeed jego twórcy przygotowali wtyczkę LiteSpeed Cache, która jest dostępna bezpłatnie w repozytorium WordPressa.
Za cache strony odpowiada moduł LSCache po stronie serwera, a dzięki wtyczce LiteSpeed Cache do WordPressa będziesz w stanie zarządzać jego ustawieniami. Dodatkowo wtyczka pozwala zoptymalizować stronę aby jeszcze szybciej się wczytywała.

Po zalogowaniu do strony na WordPressie przechodzimy do Wtyczki -> Dodaj nową. W oknie wyszukiwania wpisujemy LiteSpeed Cache i klikamy Zainstaluj teraz, a następnie Włącz wtyczkę.

 

 

Przechodzimy do LiteSpeed Cache -> Ustawienia główne i na karcie Główne upewniamy się, że Włącz LiteSpeed Cache jest ustawione na Włącz. Wtyczka jest już domyślnie skonfigurowana i od tego momentu strona będzie serwowana z cache.

 

Redis – konfigurujemy cache obiektowy

Rekomendujemy wykorzystanie rozwiązania Redis – mechanizmu cache’owania obiektowego. Pozwoli on znacznie zmniejszyć obciążenie bazy danych i jeszcze bardziej przyspieszy wczytywanie Twojej strony.

W tym celu musimy wykonać kilka prostych kroków:

  1. Uruchamiamy serwer Redis
  2. Zapisujemy dane konfiguracyjne
  3. Wpisujemy je w odpowiednie pola w mechanizmie obsługi Redis na stronie – w tym wypadku omawianej wtyczce.

Logujemy się do panelu Direct Admin w linuxpl.com aby pobrać dane hosta, port i hasło do Redisa. W sekcji Zaawansowane opcje klikamy na link Konfiguracja Memcached i Redis.

 

Konfiguracja Redis

 

W sekcji Redis Server upewniamy się, że dostęp do serwera Redis jest Włączony. Jeśli nie jest, to klikamy Włącz serwer. Następnie klikamy w Parametry połączenia serwera Redis.

 

Uruchamianie Redis

 

Kopiujemy host do połączeń (a), numer portu (b) oraz hasło (c), a następnie wstawiamy je w odpowiednie miejsca w ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache wg instrukcji opisanej poniżej.

 

Ustawienia Redis w Direct Admin

 

W ustawieniach wtyczki LiteSpeed Cache musimy rozwinąć dodatkowe opcje. W tym celu klikamy w zielony przycisk Wyświetl zaawansowane opcje. Wyświetlą nam się dodatkowe karty.

Przechodzimy do karty Zaawansowane, gdzie znajdziemy ustawienia Memcached i Redis. Na hostingu WordPress zainstalowany jest zarówno Memcached, jak i Redis, także możemy wybrać dowolny z nich. My jednak polecamy skorzystać z Redis.

W sekcji Pamięć podręczna obiektów klikamy Włącz. Następnie w sekcji Metoda ustawiamy Redis. Wypełniamy pola Host (a), Port (b) i Hasło (c) skopiowane wcześniej z panelu Direct Admin.

 

 

Włączamy ustawienia Trwałe połączenie, Pamięć podręczna panelu administratora oraz Zapisuj dane tymczasowe.

Zapisujemy dane i sprawdzamy w sekcji Stan czy pole Test połączenia ma status Powiodło się. Jeśli status jest inny, należy w Direct Adminie wyłączyć i ponownie włączyć serwer Redis.

Podpinamy domenę pod CloudFlare

W panelu Direct Admin możesz łatwo dodać domenę do Cloudflare. Robi się to jednym kliknięciem, a zapewni to dodatkową ochronę przed atakami DDoS oraz może mieć pozytywny wpływ na przyspieszenie ładowania strony.

W Direct Admin, w sekcji Zaawansowane opcje, klikamy w link Integracja z Cloudflare.

 

Cloudflare

 

Następnie wystarczy tylko kliknąć w przycisk Rozpocznij. Proces podpięcia domeny pod Cloudflare odbędzie się automatycznie. Uwaga, obecnie Cloudflare nie działa dla subdomen.

Gotowe – Twoja strona powinna działać wyraźnie szybciej!

W razie pytań dotyczących konfiguracji WordPress – zapraszamy, nasz zespół chętnie pomoże we włączeniu opisanych funkcji.

Jeśli jeszcze nie korzystasz ze specjalistycznego hostingu WordPress – wypróbuj go całkowicie bezpłatnie!

Komentarze (7)


  1. Jacek, jak przy włączaniu każdej wtyczki do optymalizacji/ cache coś się może wysypać na stronie np. po połączeniu skryptów js, także wszystko zależy od ustawień. Polecam przetestować w środowisku testowym (nagraliśmy webinar o tym jak stworzyć stronę testową, który jest dostępny pod adresem: linuxpl.com/webinary). Integracja z Cloudflare może pozytywnie wpłynąć na prędkość ładowania strony, co jest jednym z wielu czynników branych pod uwagę w rankingu.

Odpowiedz

Adres email nie będzie opublikowany.

*